Močový měchýř je spolu s močovody a močovou trubicí součástí vývodných cest močových. Jde o duté orgány, jejichž úlohou je odvod moči ven z organismu. Močový měchýř působí jako rezervoár pro hromadění moči. Ve stěně orgánu je hladká svalovina, jejímž stahem dochází k vyprázdnění obsahu měchýře.
Jde o šestý nejčastější nádor u mužů a o třináctý nejčastější u žen. Nádor močového měchýře se nejvíce objevuje mezi 50.–70. rokem věku. Celkově lze rozdělit nádory měchýře na lokální a metastazující. Většina nádorů se objeví v tzv. povrchní variantě, která je dobře léčitelná, pokud je onemocnění odhaleno včas (70-85%). Asi u 30 % ale časem může dojít k progresi onemocnění.
Typy nádorů močového měchýře
Nejčastějším nádorem močového měchýře je papilom a papilokarcinom, které dohromady tvoří zhruba 90 % všech nádorů. Papilom je nezhoubný nádor, tvořící výrůstky vyklenující se dovnitř měchýře. Jde o tzv. povrchový nádor. Naproti tomu papilokarcinom prorůstá i do hlubších vrstev svaloviny měchýře a můžeme ho označit za zhoubný nádor. Platí však, že hranice mezi zhoubnými a nezhoubnými nádory močového měchýře je velmi tenká a mnohdy obtížně stanovitelná i histologickým vyšetřením. Prognóza těchto nádorů je značně odlišná.
Příznaky nádoru močového měchýře
Zhoubný nádor močového měchýře je zákeřný tím, že dlouho nejsou přítomny žádné příznaky. U většiny pacientů je v pozdější fázi přítomna krev v moči . Močení není bolestivé. Krev zaznamenává pacient opakovaně. V některých případech dochází k vytvoření sraženiny, která pak brání odtoku moči. Pacient pociťuje bolest v podbřišku, nemůže se vymočit. V pokročilém stavu nádoru močového měchýře mohou být přítomny dráždivé příznaky, mezi které patří bolestivé močení, časté močení a pocit naléhavého nutkání močit. Celkové příznaky jako nechutenství, hubnutí a chudokrevnost se objevují také až v pozdní fázi.
Rizikové faktory
U nádoru močového měchýře jsou prokázány vlivy, které incidenci nádoru zvyšují. Jde o aromatické aminy, se kterými se můžeme setkat v průmyslu kožedělném, chemickém, při zpracování gumy či barev. Dalším důležitým rizikovým faktorem vzhledem k nádoru močového měchýře je kouření. Platí, že kuřák cigaret má až 4x vyšší je riziko. Je také prokázáno, že u kuřáků vznikají agresivnější formy nádorů.
Léčba nádoru močového měchýře
Podle velikosti a typu a nádoru a struktur, které nádor již postihuje, je zvolena léčba. Jde o kombinaci léčby chirurgické, chemoterapie, popř. radioterapie. Pokud je nádor malý, odstraňuje se přes močovou trubici tzv endoskopicky. Není-li již tento způsob možný, provádí se klasická operace přes břišní stěnu, kdy je odebrána část močového měchýře nebo celý měchýř včetně mízních uzlin. U mužů se odebírá navíc i prostata, u žen děloha a vaječníky. Jde o náročný výkon.
Prognóza nádoru močového měchýře
Nádor močového měchýře bohužel často recidivuje.Je tedy potřeba absolvovat po úspěšném endoskpickém operačním zákroku pravidlené kontroly u urologa v doporučených intervalech a to včetně kontrolních endoskopických vyšetření měchýře. Co se týká prognózy, uvádí se, že pětileté přežití je 75–80 % pacientů. Rozvoji tohoto nádoru nelze zabránit, ale pravděpodobnost se sníží, pokud omezíte vliv rizikových faktorů. Proto se vyhýbejte toxickým látkám, pokud to například vzhledem k práci nejde, dodržujte bezpečnost práce. Nekuřte. Nepodceňujte přítomnost krve v moči či jakékoliv jiné změny moči nebo močení, vyhledejte lékaře. Je důležité důsledně léčit infekce močových cest. Pokud se nádor močového měchýře v rodině vyskytl, řekněte to svému praktickému lékaři, jistě vám v pravou chvíli doporučí vyhledat specialistu, urologa, aby vám provedl preventivní vyšetření.