Močový měchýř je spolu s močovody a močovou trubicí součástí vývodných cest močových. Jde o duté orgány, jejichž úlohou je odvod moči ven z organismu. Močový měchýř působí jako rezervoár pro hromadění moči. Ve stěně orgánu je hladká svalovina, jejímž stahem dochází k vyprázdnění obsahu měchýře.

Jde o šestý nejčastější nádor u mužů a o třináctý nejčastější u žen. Nádor močového měchýře se nejvíce objevuje mezi 50.–70. rokem věku. Celkově lze  rozdělit nádory  měchýře  na lokální a metastazující. Většina nádorů se objeví v tzv. povrchní variantě, která je dobře léčitelná, pokud je onemocnění odhaleno včas (70-85%). Asi u 30  % ale časem může dojít k progresi onemocnění.  

Typy nádorů močového měchýře

Nejčastějším nádorem močového měchýře je papilom a papilokarcinom, které dohromady tvoří zhruba 90 % všech nádorů. Papilom je nezhoubný nádor, tvořící výrůstky vyklenující se dovnitř měchýře. Jde o tzv. povrchový nádor. Naproti tomu papilokarcinom prorůstá i do hlubších vrstev svaloviny měchýře a můžeme ho označit za zhoubný nádor. Platí však, že hranice mezi zhoubnými a nezhoubnými nádory močového měchýře je velmi tenká a mnohdy obtížně stanovitelná i histologickým vyšetřením. Prognóza těchto nádorů je značně odlišná. 

 

Příznaky nádoru močového měchýře

Zhoubný nádor močového měchýře je zákeřný tím, že dlouho nejsou přítomny žádné příznaky. U většiny pacientů je v pozdější fázi přítomna krev v moči . Močení není bolestivé. Krev zaznamenává pacient opakovaně. V některých případech dochází k vytvoření sraženiny, která pak brání odtoku moči. Pacient pociťuje bolest v podbřišku, nemůže se vymočit. V pokročilém stavu nádoru močového měchýře mohou být přítomny dráždivé příznaky, mezi které patří bolestivé močení, časté močení a pocit naléhavého nutkání močit. Celkové příznaky jako nechutenství, hubnutí a chudokrevnost se objevují také až v pozdní fázi.

 

Rizikové faktory

U nádoru močového měchýře jsou prokázány vlivy, které incidenci nádoru zvyšují. Jde o aromatické aminy, se kterými se můžeme setkat v průmyslu kožedělném, chemickém, při zpracování gumy či barev. Dalším důležitým rizikovým faktorem vzhledem k nádoru močového měchýře je kouření. Platí, že kuřák cigaret   má  až 4x vyšší je riziko. Je také prokázáno, že u kuřáků vznikají agresivnější formy nádorů. 

 

Léčba nádoru močového měchýře

Podle velikosti a typu a nádoru a struktur, které nádor již postihuje, je zvolena léčba. Jde o kombinaci léčby chirurgické, chemoterapie, popř. radioterapie. Pokud je nádor malý, odstraňuje se přes močovou trubici tzv  endoskopicky. Není-li již tento způsob možný, provádí se klasická operace přes břišní stěnu, kdy je odebrána část močového měchýře nebo celý měchýř včetně mízních uzlin. U mužů se odebírá navíc i prostata, u žen děloha a vaječníky. Jde o náročný výkon.

 

Prognóza nádoru močového měchýře

Nádor močového měchýře bohužel často recidivuje.Je tedy  potřeba absolvovat po úspěšném endoskpickém operačním zákroku pravidlené kontroly  u urologa  v doporučených intervalech a to včetně kontrolních endoskopických vyšetření měchýře. Co se týká prognózy, uvádí se, že pětileté přežití je 75–80 % pacientů. Rozvoji tohoto nádoru nelze zabránit, ale pravděpodobnost se sníží, pokud omezíte vliv rizikových faktorů. Proto se vyhýbejte toxickým látkám, pokud to například vzhledem k práci nejde, dodržujte bezpečnost práce. Nekuřte. Nepodceňujte přítomnost krve v moči či jakékoliv jiné změny moči nebo močení, vyhledejte lékaře. Je důležité důsledně léčit infekce močových cest. Pokud se nádor močového měchýře v rodině vyskytl, řekněte to svému praktickému lékaři, jistě vám v pravou chvíli doporučí vyhledat specialistu, urologa, aby vám provedl preventivní vyšetření.

Jak se objednat

Pro objednání můžete volat každý den. Pokud se nemůžete dovolat, věnujeme se právě pacientům, kteří přišli na ošetření, odpovíme hned, jak budeme moci.

V případě akutního problému nebo bolestivého stavu je možné se dostavit bez objednání.

 

           Jívavská 16, Šternberk

           +420 587 800 274

Ordinační hodiny

Pondělí 07:00-15:00 - MUDr. Vrtal
Úterý 06:30-14:00 - MUDr. Hanosek
Středa 06:30-14:00 (po 14:00 jen objednaní) - MUDr. Hanosek
Čtvrtek 07:00-15:00 - MUDr. Vrtal
Pátek 07:00-13:00 - MUDr. Vrtal

 

Sestra: Drahomíra Benešová